Kapitola 101. Kdo jsem já a proč to dělám?

V této závěrečné kapitole vám řeknu něco o sobě, jak to bývá zvykem uvádět o autorech na záložce přebalu knihy. Jsem Jan Zahradník Havelka. Dvě příjmení užívám jednak proto, abych byl zajímavý, a jednak proto, že jsou obě moje. Narodil jsem se jako Zahradník, a když mi bylo deset, můj otec Zahradník umřel. Když mi bylo dvanáct, adoptoval mě otec Havelka a změnili mi příjmení. Od té doby jsem se jmenoval Havelka. Na stará kolena jsem si ale začal uvědomovat, že na příjmení Havelka jsem si vlastně v životě nezvykl, že se víc cítím jako Zahradník. Proto jsem začal používat obě příjmení.

Jsem docela drahý terapeut, což jsem chtěl, a časem chci být terapeutem ještě dražším. Protože mi lidé vyčítají, že moje péče není dostupná pro všechny, snažím se to těm, kteří nejsou mými klienty, vynahradit touto knihou a svými videi na Youtube. Začal jsem je natáčet v roce 2013 a rozjelo se to způsobem, který překonal moje očekávání. Diváci na Youtube mi dávají příznivé zpětné vazby a já jsem rád, že jsou jim moje videa k něčemu platná. Cítím silnou podporu shora i zevnitř, je to takový samoserozvíjející projekt a moje inspirace roste. Ve svém iPhonu mám neustále se rozšiřující seznam desítek témat, kterým se chci ve svých videích ještě věnovat, takže je možné, že časem toho bude ještě mnohem víc. Baví mě to a mám velkou potřebu v tom pokračovat.

Nemyslím si, že bych byl jako terapeut nějaká rychlokvaška. Lecčíms jsem prošel, taky jsem užíval antidepresiva (viz např. kapitola 1. Jak vznikl rituál přijetí). Když jsem se konečně začal snad už definitivně hrabat ze svých depresí, postupně jsem od Vesmíru dostával klíče od podstaty lidského utrpení, které považuji za velice cenné. Napřed jsem je všechny zkoušel na sobě, a když se ukázalo, že opravdu fungují, začal jsem je zkoušet i na klientech – a na nich fungují ještě líp. Protože v nich spatřuji poklad, který má málokdo, dělím se o ně s vámi v této knize a ve svých videích. Moje videa jsou zdarma, ani si na nich nepouštím reklamy jako mnozí jiní spirituální činitelé, protože mi to tak připadá čistší. Sice by mi možná přinesly pár korun, ale celé by to tak nějak zhnusly.

Když vám tady vyprávím, proč se lidé trápí a jak to funguje, snažím se všechno, o čem mluvím, přesně definovat, aby to bylo intelektuálně v pořádku. Považuji se totiž za chytrého chlapce, a protože jsem inženýr zrozený ve Vahách a rád všechno měřím a vážím, nechal jsem si to potvrdit od české Mensy. Mám doma certifikát, kde se uvádí, že moje IQ má hodnotu 140 bodů. Jsem na to náležitě pyšný a všude se tím chlubím :-).
Většina duchovních činitelů, léčitelů a podobných nemateriálně založených lidí mi vždycky připadala blbá, omlouvám se. Já nechci být blbý, chci mít všechno, co tvrdím, připravené tak, aby to mělo hlavu a patu, aby to intelektuálně drželo pohromadě. Dostávám zpětné vazby, že to tak lidé hodnotí. Věřte ale, že intelektuální vrstva mých textů a videí představuje jen horní, viditelnou desetinu ledovce, pod kterou se toho snažím dostat mnohem víc.

Obraz, který může trochu naznačit, jakým způsobem jsou moje sdělení kódovaná, souvisí s tímto příběhem: Kdysi se ve staré Číně pořádaly kaligrafické soutěže. Císař vypsal nějaké téma, kaligrafové z celé země ho ztvárnili a porota vybírala nejlepší obraz. Jednou císař vypsal jako téma opuštěnost. Vítězný obrázek se nedochoval, zůstal nám jen jeho popis, který mě velmi oslovil. Vítězný obrázek kaligraficky, několika tahy štětcem, znázorňoval loďku plynoucí po řece, na které sedí pták. Když se do toho obrazu trochu vpijete, pochopíte, jak mistrovsky je v něm opuštěnost vyjádřena. Jestliže loďka sama plyne po vodě, nejspíš někomu uplavala. Jestliže na ní sedí plachý pták, znamená to, že už v ní dlouho nikdo nesedí a že se ani v okolí nepohybuje žádný člověk. Je to hezký, zkratkovitý způsob velmi silného emocionálního vyjádření. Moje texty a videa mají podobnou strukturu. Snažím se pod slovy sdělit mnohem víc a slova jsou zároveň symbolem toho, co chci ve skutečnosti říci. Dělám to s velmi silným záměrem, aby vám to pomohlo. Čtěte tuto knihu a sledujte má videa velmi pozorně, je v nich toho ukryto opravdu mnoho. Můžete je sjíždět třeba dvacetkrát, zkuste se přitom soustředit, trochu se do nich vpít, nechat je na sebe působit a po čase vám začne celek vyvstávat jako dílky mozaiky. Když to tak budete dělat delší dobu, mozaika se začne skládat do uceleného obrazu jako puzzle. Buďte přitom dostatečně úzkostliví, a pokud někde objevíte mezeru, pokud do sebe vše dokonale nezapadne, znamená to, že to ještě není ono. Jednotlivé kousky se musí do sebe skládat bez mezer a teprve pak začne vystupovat pravda.

Kromě toho slouží tato kniha i videa na Youtube k zefektivnění mé terapie. Když ke mně přijde klient, který zná moje texty, postupujeme potom v terapii podstatně rychleji. Často také své klienty odkazuji na konkrétní videa, abych jim dané téma nemusel vysvětlovat během terapie v jejich čase za jejich peníze a aby si mohli zadarmo udělat nějaký „náskok“.

Přeji vám, ať je vám s touto knihou hezky – ale ještě víc, ať je vám díky ní lépe natrvalo :-).